تبلیغات
ترنـــــــــم حیـــــــاتــــــــــــ - ایرج جنتی عطائی
صفحه نخست
  ایرج جنتی عطائی
نوشته شده در پنجشنبه 15 مرداد 1388 ساعت 14:32   توسط  ترنم

tarannom-hayat

 

ایرج جنتی عطایی که شاعر و ترانه سرای معاصر ایران است، در موردش به جرات می توان گفت یکی از برترین شاعران ایران می باشد. وی در 19 دی ماه 1325 در مشهد دنیا آمد . خودش می گوید:

" اصلیت اجداد پدرم تبریزی و مادرم از مهاجران عشق آباد بودند . پدرم چون درجه دار نیروی هوایی بود ، مدام از این شهر به آن شهر منتقل می شد و ما را هم به دنبال خودش یدک می کشید . من چند سالی را در مشهد و چند سالی را در دزفول گذراندیم امّا بخش تعیین کننده یی از دوران جوانی و کودکیم در تهران گذشت . فکر می کنم کلاس سوم دبیرستان بودم که یک سفر به مشهد داشتیم و دیپلم خود را هم از دبیرستان قطب شهر دزفول گرفتم . غیر از این ، چند سال باقی مانده از سال های ایرانی خود را در تهرانی سپری کردم ."

 

وی ادامه تحصیل خود را با گرفتن دکترای جامعه شناسی هنر از دانشگاه شهر چلسی به پایان برد.

ایرج جنتی عطایی جایزه ی فروغ را در آستانه ی برگزاری دیگر بار آن – به عنوان اعتراض به شیوه ی حاکم بر گزینش نامزدهای دریافت جایزه – پس داد. پس از آن نمایش نامه ی سوگ نامه برای تو را به کارگردانی خودش و با بازی خسرو شکیبایی ، اسماعیل بختیاری ، مهدی محمّدی پور ، حسین عابد ، جلال اسماعیل زاده در خانه ی نمایش اجرا کرد.  نمایش نامه های زخم های ما ، منطقه ی ممنوع ، فاخته ی دهان دوخته ، پرومته در اوین ، جنگ من...آه...جنگ من ، رستمی دیگر اسفندیاری دیگر ، پروانه یی در مُشت ، و رفت و پرگشت از دیگر آثار او به شمار می آیند که به زبان های فارسی و انگلیسی اجرا شده اند. نمایش نامه ی پرومته در اوین در مِی ماه سال 1995 توسط رادیو بی بی سی 4 تهیه و پخش گردید.

باز نوشته ی پرومته در اوین در سال 1995 به کارگردانی ایرج جنتی عطایی در یک گشت گسترده ی اروپایی اجرا شد. پروانه یی در مُشت و رستمی دیگر اسفندیاری دیگر نیز به کارگردانی خود او در تئاترهای آمریکا ، استرالیا ، نیوزلند ، کانادا ، و انگلستان اجرا شدند.

وی با سرودن ترانه هایی چون : گل سرخ ، قصّه ی وفا ، جنگل ، خونه ، بن بست ، کمکم کن ، سایه ، خاتون ، خاکستری ، باور کن ، خوابم یا بیدارم ، یاور همیشه مومن ، سقف ، پُل ، مرا به خانه ام ببر ، خاک خسته ، ستاره های سربی ، طلوع کن ، یک قطره دریا ، رازقی پرپر شد ، درخت ، سیاه پوشا، امروز چه دلتنگم و ساعت شوم در سال 87 و..... تاریخ ترانه ی معاصر را سرشار از عشق و خروش کرده است و خود را در حال خاضر به عنوان بزرگترین ترانه سرای فارسی زبان در سراسر دنیا معرفی کرده است.

 

 

بگو آره! بگو نه!

بگو نه! به خط کشیدن رو پر پرواز رویا
بگو نه! به سنگ پروندن به قناری
به شقایق
به قفس کردن مهتاب
به سیاه کردن آینه
بگو نه! به سنگسار دوتا پروانه‌ی عاشق
رد شو از ترس و به سایه بگو نه!
بگو نه! که کوچه گلبارون شه
به سکوت و شب بگو نه!
بگو نه که عاشقی آسون شه!
بگو آره!
به ستاره
بذار از صدات یخ شب واشه
به رهایی بگو آره!
بگو آره که جهان زیبا شه !
بگو آره به ترانه
بگو آره به شکفتن
بگو نه! به رمز و راز و
به اشاره ها بگو نه!
به من و
آزادی و نو شدن از نو
بگو آره
به دوباره دلسپردن به دوباره‌ها بگو نه!
رد شو از ترس و به سایه بگو نه!
بگو نه! که کوچه گلبارون شه
به سکوت و شب بگو نه!
بگو نه که عاشقی آسون شه!
بگو آره!
به ستاره
بذار از صدات یخ شب واشه
به رهایی بگو آره
بگو آره که جهان زیبا شه !

برای خواندن ترانه ها اینجا کلیک کنید.